Възпитателният стил на родителите оказва съществено влияние при формиране личността на детето.
Възпитателният стил е свързан както с търпимостта и контрола, така и с проявите на обич и враждебност.
ВИДОВЕ ВЪЗПИТАТЕЛЕН СТИЛ
Авторитарен
Високо равнище на контрол, насаждане на послушание и дисциплина, неравностойно и непълноценно общуване, потискане на самостоятелността, използване на наказателни методи на възпитание.
Авторитетен
Съчетаване на контрол и индуктивна техника (изслушване, вникване в поведението, разбиране, диалог), грижа и съвети към децата, пълноценно общуване, съвместно вземане на решения, поощряване на автономията, отговорността и самостоятелността.
Либерален
Ниско равнище на ограничения, сърдечни отношения и откритост в общуването, предоставяне на пълна свобода във вземането на решения, липса на ясна ориентация относно собственото поведение и това на детето.
Индиферентен (хаотичен)
Ниско равнище на контрол, отстъствие на интерес към фунукциите на родителя, липса на ограничения и изисквания, хладни отношения, безразличие към детето. Непоследователност във влиянието върху детето, съчетаване на авторитаризъм, либерализъм и демократизъм.
Посочените стилове се допълват с още два модела на родителско поведение.
Модел на хармонично родителско поведение
Този модел е сходен с авторитарния възпитателен стил, само че тези родители много рядко контролират детето, защото то изпълнява изискванията им.
Модел на нонконформно родителско поведение
Тези родители не приемат установените възпитателни модели и традиционните представи за възпитанието, т.е., те са радетели на идеята за свободно развитие на децата.
В практиката на семейното възпитание поведението на родителите рядко се изразява с конкретен възпитателен стил. Обикновено моделът на родителско поведение е амалгама от компоненти на различни възпитателни стилове, в зависимост от конкретните житейско-педагогически ситуации (смесен възпитателен стил), т.е. този стил съчетава елементи на авторитетност, авторитарност и либерализъм.
Това е нормално, защото възпитателният стил на родителите зависи и от поведението на децата, което е трудно предвидимо като начин на реактивност, особено ако поведението на родителите и методите на възпитание не изразяват ясни послания към тях и не са съобразени със спецификата на тяхното светоусещане в конкретните възрастови периоди от развитието им.